Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) tarafından yayınlanan Yüksek Öğretim Dergisi, Üniversitemiz Sürekli Eğitim Uygulama Ve Araştırma Merkezi’nin COVID-19 pandemisi süresince uzaktan eğitim yoluyla yürüttüğü eğitim faaliyetlerine son sayısında yer verdi.

Derginin Ocak 2021 tarihinde yayınlanan 19. sayısında “Mersin Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (MEÜSEM) Uzaktan Eğitim Yöntemiyle Türkiye’ye ulaşıyor” başlığıyla yayınlanan haberde MEÜSEM’in başarıyla yürüttüğü eğitim çalışmalarının altı çizildi.

Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı’nın da büyük önem verdiği yaşam boyu öğrenme konusunda etkinliklerini pandemi döneminde de aralıksız sürdüren Üniversitemiz Sürekli Eğitim Uygulama Ve Araştırma Merkezi çalışmaları dergide çeşitli açılardan ele alındı.

Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (MEÜSEM), Merkez Müdürü Doç. Dr. Esma Dumanlı Kadızade yönetiminde COVID-19 süresince yürüttüğü faaliyetlere değinilen haberde “Üniversiteler eğitim-öğretim, araştırma ve geliştirme faaliyetlerini sürdürürken diğer yandan da her vatandaşın katılımına yönelik eğitimlerle yaşam boyu gereksinim duyulan becerileri onlara kazandırmak için gayret etmeyi önemli bir görev sayıyor. Üniversite ile kent arasında bağ kuran Mersin Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (MEÜSEM) de Covid 19 pandemisi nedeniyle Mersin Üniversitesi’nin deneyimli akademik kadrosunun bilgi birikimini vatandaşlarımıza artık uzaktan eğitim yoluyla aktarıyor.” ifadelerine yer verildi.

Yüksek Öğretim Dergisi, Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin “bir kentin kalkınmasının ülkenin kalkınması” anlayışından hareketle kentine değer katmayı hedeflediğini vurgularken, dünya çapında yapılan projelere de değindi ve Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve Türkiye’de British Council tarafından yürütülen “Yüksek ve İleri Öğretim Fırsatları ve Perspektifleri (HOPES) adlı projesi örnek olarak gösterildi.

Haberde özellikle Covid-19 pandemisi sürecinde de Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin uzaktan eğitim yöntemiyle Mersin Üniversitesi’nin deneyimini ülke geneline yayarak farklı illerden çok sayıda katılımcının çeşitli konularda eğitim almalarını ve bu eğitimlerini belgelendirmelerini sağladığı belirtildi. Bu dönemde elektrik mühendislerine ve adaylarına yönelik 56 saatlik Sertifikalı “Elektrik Makineleri Kursu”, hastanelerin ihtiyaçları doğrultusunda “Hasta İşlemleri ve Kabul Elemanı Sertifikasyon Programı, Tıbbi Sekreterlik”, mühendislere ve mühendis adaylarına yönelik "Güç Sistemleri Analizi Kursu” gibi eğitimlerin verildiği bilgisi de paylaşıldı.

 

Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü ve Rektör Danışmanı Doç. Dr. Esma Dumanlı Kadızade YÖK’ün Yüksek Öğretim Dergisi aracılığıyla Üniversitemize ve Merkez faaliyetlerimize dikkat çekmesinin kendilerini gururlandırdığını ifade ederek “Pandemi döneminde aktif bir biçimde etkinliklerimizi sürdürdük. Bu etkinliklerin ülkemiz çapında ses getirdiğini görmek bizleri memnun ediyor. Bizlere her türlü imkânı sunan Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı’ya ve bilgi birikimlerini bizlerle ve katılımcılarımızla paylaşan Üniversitemiz öğretim elemanlarına sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.